כך מפקירה המדינה את  כביש 443

6 פיגועים נרשמו השבוע לאורך כביש 443. באחד נרצחה יהודיה ואחרת נפצעה. בשני נדרס חייל בפיגוע דריסה, ועוד 4 פיגועים של השלכת כ-15 בקבוקי תבערה, בהם כאלו שכמעט פגעו בראש ישיבה חשוב. לא פלא, שסקר שערך "המודיע" מגלה, שהנוסעים נוטשים בהמוניהם את הכביש

ישראל קצובר, כתב צבאי של עיתון המודיע | פורסם 29.1.2013

hamodia

הפיגוע בשערי הכניסה ליישוב בית חורון, היושב על כביש 443, שבו נרצחה יהודיה ואחרת נפצעה, בידי שני מחבלים פלשתינים שחדרו ליישוב, אחרי שהקליטו עצמם כי הם הולכים לרצוח יהודים, לא היה השבוע הפיגוע היחידי בציר 443. פחות מ-24 שעות לאחר הפיגוע הרצחני, בוצע על כביש זה פיגוע דריסה של נהג, תושב כפר השוכן על הציר, ובו נפצע חייל.
בנוסף לאלו נרשמו שם, ורק השבוע, עוד 4 פיגועים אחרים של השלכת כ-15 בקבוקי תבערה, בהם כאלו שכמעט פגעו בראש ישיבה חשוב. לא פלא אפוא, שסקר שערך "המודיע" זמן קצר לפני הפיגוע הרצחני ושאר הארועים על הכביש מגלה, שהנוסעים נוטשים בהמוניהם את הציר השני בחשיבותו, לירושלים.

ומה עושה הממשלה לשינוי המצב על כביש זה? – כמעט לא כלום. הכביש מופקר.
ומעניין הסקר, שנעשה ובדק את תחושות הציבור החרדי באשר לנסיעה על כביש זה. סקר ממנו אפשר גם להסיק, שהמצב לא שונה גם אצל כלל אזרחי ישראל, המתרחקים מנסיעה בכביש המסוכן.
מכון "סקר כהלכה", הוא מכון מחקר ייחודי מסוגו, הפונה למגזר החרדי. על המקצועיות הגבוהה של המכון מופקד ד"ר רון קדם. אשר מייעץ לגופים ממשלתיים ולמכוני מחקר מקצועיים.
הסקר נערך בקרב 449 גברים ונשים מקרב המגזר החרדי, ביותר מ-40 נקודות יישוב. כל אדם מייצג 288.8 בתי אב באוכלוסיה.
המדגם כלל נסקרים מ-3 הזרמים העיקריים שבמגזר החרדי: חסידי, ליטאי וספרדי. טעות הדגימה המרבית הינה 4.5% ±
הנסקרים נשאלו: האם בתקופה האחרונה העדפת נסיעה בכביש 1 על פני 443 ?
38% מציינים כי למרות הכל, חסכון הזמן והפקקים גרם להם להעדיף לנסוע דרך כביש 443. 33% העדיפו לנסוע דרך כביש 1 בשל המצב הבטחוני. 29% מעדיפים דרך כביש 1, אך אם הערכת זמן העיכוב תעלה על סף מסוים (של רבע שעה ויותר), אזי – יסעו למרות זאת דרך כביש 443.
על פי נתונים אלה, כשליש מהמדגם, כן שינו את התנהגותם בשל המצב הבטחוני, ו-29% שינו רק במקצת. עם זאת, אחוז גבוה מאוד לא שינה כלל את התנהגותו הרגילה.
הסקר נערך, כאמור, לפני הפיגועים שהיו על הכביש השבוע, ומעניין היה לראות מה יאמרו אזרחי ישראל על נסיעה בכביש זה, אחרי מה שקרה בו במהלך שבעת הימים האחרונים.

hamodia2

 

השארת תגובה